5 osuplivih dejstev o gozdu

Gozdovi so veliko več kot samo kup dreves. Lahko ustvarijo melodijo, nam povedo zgodbe o preteklosti in okrepijo naš imunski sistem.

Gozdovi pokrivajo približno 31% našega planeta in so dom približno 80% vseh živih bitij – rastlinam, živalim, glivam in mikroorganizmom. Drevesa in gozdovi so eni največjih in najstarejših organizmov na našem planetu. Gozdovi lahko razkrijejo marsikatero zgodovinsko dejstvo, med drugim tudi kaj se je dogajalo z vremenom in podnebjem v preteklosti.

1. NAJVEČJE IN NAJSTAREJŠE DREVO NA SVETU:

Po zadnji posodobitvi je največje drevo po prostornini velikanska sekvoja General Sherman, ki se nahaja v Kalifornijskem nacionalnem parku Sequoia, z višino 83,8 metra, premerom 7,7 m in ocenjeno prostornino 1487m3. Najstarejše drevo je bor, najden v White Mountains v Kaliforniji, za katerega ocenjujejo, da je staro več kot 4800 let. Največje drevo v Sloveniji je smreka, ki se nahaja v Bohinjski dolini in smo nanjo zelo ponosni. Visoka je 47m, premer debla je 169cm in stara je 200let.

2. DREVESA LAHKO OKREPIJO NAŠ IMUNSKI SISTEM:

Drevesa proizvajajo posebne kemikalije, tako imenovane fitoncide, ki jim pomagajo v boju proti bakterijam, mikrobom in vsem vrstam okužb. En hektar borovega gozda proizvede približno 5kg fitoncidov na dan. Ko smo v gozdu, vdihavamo gozdni zrak in tudi te posebne kemikalije. Povečujejo število naših belih krvničk, tako imenovanih “celic ubijalk”, ki so prve bojevnice v naši krvi v boju proti raznim boleznim in okužbam. Zato naslednjič, ko boste v gozdu, globoko zadihajte, vdihnite svež zrak in s pomočjo gozda okrepite svoj imunski sistem.

gozdni terapevtski sprehod

3. GOZDNI WIFI

Drevesa se lahko med seboj sporazumevajo s pomočjo rastlin in gliv. V gozdnih tleh se dogajajo neverjetne stvari. Glive imajo poseben sistem, ki se imenuje micelij in se lahko razširi po celem gozdu. Skozi ta sistem potujejo električni signali, ki povezujejo glive in drevesa. Po drobnih nitkah – hifah pošiljajo informacije o plenilcih in potencialni nevarnosti. Drevesa so med seboj povezana, izmenjujejo hranila, komunicirajo med seboj in le skupaj lahko preživijo ter se borijo proti vremenskim in podnebnim spremembam.

gobe v gozdu

4. DREVESA SKLEPAJO PRIJATELJSTVA

Starejša drevesa svojim “otrokom” pomagajo pri rasti tako, da jih oskrbujejo s hranili. Tudi mrtvim drevesom in štorom še vedno pomagajo in jim dajejo hranila preko korenin, saj nikoli ne veš, kdaj boš sam potreboval pomoč. Drevesa, ki začnejo rasti drugo ob drugem, se lahko včasih povežejo in rastejo naprej kot eno drevo, ki je močnejše in odpornejše. Sosednja drevesa lahko usmerjajo svoje veje stran od drugega drevesa in s tem drugemu drevesu dajejo prostor za boljšo rast.

bukvi, ki rasteta kot eno drevo

5. MELODIJA GOZDA

Ko smo v gozdu lahko opazimo, da je tam posebna simfonija zvokov, od šelestenja listja, ptičjega petja, vetra in zvokov živali. Ti naravni zvoki prispevajo k našemu občutku miru in dokazano pozitivno vplivajo na splošno človekovo počutje. Na primer ptičje petje povezujejo z različnimi pozitivnimi učinki na človekovo zdravje in dobro počutje, kot je zmanjšanje stresa, opominjanje, da smo del narave, izboljšanje spanca, koncentracije in kreativnosti. Na splošno imajo zvoki narave terapevtsko moč, saj nudijo mnogo koristi za naše dobro počutje.

krmljenje ptic na vrtu

Si želite izvedeti več?

Če želite izvedeti več zanimivih dejstev o gozdu, izkusiti, kako nas lahko narava pomiri, spodbudi našo ustvarjalnost, nam pomaga bolje spati, zmanjša raven stresa in še veliko več, vas vabim, da se mi pridružite na Gozdni kopeli. Spoznali boste še več zanimivosti o gozdu, doživeli gozd na drugačen način in se ponovno povezali z naravo.